Перед польотом пасажир хвилюється, чи дозволять узяти в салон важливі для нього речі – від лаку для волосся до парфумів або пачки улюбленого печива.
Зазвичай допустимі обсяги ручної поклажі залежать від компанії-перевізника, літака і точки призначення. А ось список речей, які перевозити можна, для всіх загальний. Давайте розбиратися, яким має бути розмір ручної поклажі в літаку, що не можна брати в ручну поклажу, а з чим вас точно пропустять на борт.
Що таке ручна поклажа
Почнемо з азів: ручна поклажа – це речі, які пасажир може взяти з собою в літак. Зазвичай ручна поклажа передбачає собою одну сумку. Те, що доводиться здавати на стійці реєстрації, – це багаж. Ручну поклажу зазвичай розміщують на полиці над кріслом або під кріслом попереду.
Норми провезення ручної поклажі в різних авіакомпаніях
Зазвичай більшість великих авіакомпаній дозволяють узяти в літак ручну поклажу, яка важить від п’яти до десяти кілограмів. Щоправда, можуть бути нюанси з габаритами, тож тут потрібно бути уважнішим: десь із величезним спортивним рюкзаком пропустять, а десь ні. Виняток – бюджетні перевізники. Стандарти лоукостерів можуть сильно відрізнятися від великих європейських і українських компаній. У деяких лоукостерів безкоштовне місце для ручної поклажі взагалі не передбачено.
Речі, розміри та вага яких не відповідають стандартам, перевозять у багажному відсіку. Якщо рюкзак, пакет або сумка не відповідають нормам — пасажира попросять перекласти речі у валізу, що здається в багаж. Тому, якщо є відчуття, що з ручною поклажею щось не так, заздалегідь звільніть місце у валізі. Туди можна буде помістити зайві пару кілограмів.
А ось всілякі складні негабаритні предмети — гірські лижі, сноуборд, дошки, ковзани, самокати та велосипеди — точно доведеться здати в багаж.
Що не можна перевозити в ручній поклажі
- Рідини у великому обсязі. Їх можна провезти тільки в контейнерах до 100 мл. Коротше кажучи, брати з собою крем в ручну поклажу (або іншу косметику) можна. Попередньо засоби повинні бути перелиті в маленькі пляшечки або упаковані співробітниками магазину (якщо ми говоримо про дьюті-фрі). Ті ж правила поширюються на парфуми та алкоголь в ручній поклажі в літаку.
- Тваринні продукти (йогурти, м’ясо, сир). Але є і лайфхак: можна зробити з шинки і сиру бутерброд, а потім взяти його на борт літака. Втім, якщо ви придбали упакований шматок сиру все в тому ж дьюті-фрі, проблем не буде.
- Зброя. А ще предмети, які схожі на зброю: дитячі водяні пістолети, мечі тощо.
- Гострі та тупі предмети, якими можна поранитися. Зокрема, бита, спиці, палиці для лиж тощо. Пінцети та невеликі манікюрні ножиці іноді дозволяють перевозити в косметичці, але можуть причепитися (краще не ризикувати, щоб не довелося викидати на контролі).
- Вибухові, легкозаймисті, хімічні та токсичні речовини. Правда, тут є нюанс. Ацетонове засіб для зняття лаку — це речовина, яка може спалахнути, але перевезти її можна тільки у валізі.
- Аерозолі. Крім медикаментозних аерозолів, які використовуються, наприклад, при астмі: в такому випадку від вас вимагатимуть документ з діагнозом або рецепт від лікаря.
- Ртутні градусники.
Що можна брати в ручну поклажу в літак
Цього списку точно вистачить, щоб пережити кілька годин польоту. Ось що ви зможете взяти в салон:
- маленьку сумочку або клатч. Найчастіше агенти на стійці реєстрації перевіряють габарити «на око», так що пара сантиметрів, що не вписуються в норми, може залишитися непоміченою;
- пальто, плед або парасольку.
- А ось парасолька-тростина вважається тупим предметом, за допомогою якого можна заподіяти шкоду, тому здавайте її в багаж;
- ноутбук, планшет, плівковий або цифровий фотоапарат. Знімальний штатив краще здати в багажне відділення, але частина перевізників дозволяє взяти його з собою, якщо він невеликого розміру;
- журнал або книгу;
- букет квітів;
- будь-яку бритву (електричну або станок), якщо довжина леза не більше 6 см, а саме лезо буде закрите ковпачком;
- фен або будь-який інший прилад для укладання волосся (плойку, праску);
- дитяче крісло, люльку, коляску (тільки коляска не повинна важити більше 10 кг);
- електронні сигарети. Однак курити на борту їх не можна;
- милиці або інші допоміжні засоби для ходьби: ходунки, крісло-коляску, протези.
Скільки рідини можна везти в ручній поклажі
Перевезення рідин — важливий момент, який потрібно врахувати, перш ніж брати ручну поклажу в салон. Якщо переліт триває кілька годин, може трапитися все що завгодно: вам знадобиться прийняти рідкі ліки, скористатися косметичним засобом або дістати дитяче харчування, щоб погодувати дитину.
Зараз розповімо, які вимоги до перевезення рідин існують.
Об’єм: тільки до 100 мл
Не можна провозити з собою ємності розміром більше 100 мл. Якщо дотримуватися цієї норми, ви не зможете пронести в салон залишки тоніка або термальної води у флаконі 200 або 300 мл.
Щоб уникнути питань від служби безпеки, рекомендуємо використовувати контейнери для рідин (флакончики, банки), де вказано їх об’єм. Такі контейнери продаються в багатьох магазинах — це зручні тревел-набори, які точно допоможуть уникнути нервової розмови з працівниками багажного контролю.
Упаковка: прозора
Після того як ви перелили рідини в ємності, їх треба упакувати в закритий прозорий пластиковий пакет. Іноді перевізники вимагають, щоб пасажири пакували контейнери в пакет 20х20 см. Якщо порахувати всі ваші баночки, сумарно вони не повинні важити більше одного літра. Так що ви можете взяти в салон літака цілих 10 пляшок, але кожна з них повинна важити не більше дозволених 100 мл.
Важливо: взяти кілька упаковок з ємностями не вийде — дозволена тільки одна. Обов’язково пред’явіть ваш пакет з міні-контейнерами співробітникам служби безпеки, щоб вони переконалися в дотриманні всіх стандартів.
Дитяче харчування: з ним все гаразд
У польоті вам може знадобитися погодувати дитину. Дитяче харчування дозволяють перевозити без пластикової упаковки, але його повинна буде перевірити служба безпеки. Обмежень за обсягами немає, можна брати стільки молочної суміші або харчування, скільки потрібно. Але будьте готові: вас можуть попросити відкрити банки, щоб переконатися в тому, що вміст відповідає дійсності.
Ліки: не забудьте рецепт
Брати ліки на борт можна. Для таблеток, капсул і драже особливих обмежень немає, а на сиропи, мазі та настоянки поширюються ті ж правила, що і на інші рідини. Але якщо у ваших ліках містяться наркотичні речовини або ви везете з собою багато упаковок одного і того ж препарату, від вас вимагатимуть рецепт. Провозити ліки краще в заводській упаковці, щоб не було зайвих питань, що це таке і навіщо ви це приймаєте.
Товари, придбані в Duty Free в ЄС
Алкоголь, парфумерію та інші товари можна вільно придбати в дьюті-фрі та перевозити на борту літаків будь-яких авіакомпаній. Співробітники упакують і запечатають придбані вами товари в спеціальні пакети, які складно відкрити. Якщо ви летите стикувальним рейсом з пересадками, вам не можна буде відкривати упаковку до тих пір, поки ви не опинитеся в кінцевому пункті призначення. Чек теж втрачати не варто: він буде підтвердженням, що товар придбали саме в дьюті-фрі.
Іноді, якщо ви летите складним маршрутом, який складається з різних квитків, під час пересадки вас можуть попросити здати упаковані товари в багаж. В ідеалі краще купувати парфумерію, алкоголь і сувеніри в дьюті-фрі в останньому аеропорту, з якого ви вилітаєте.
Важливо: лоукостери іноді обмежують не тільки вагу, але і кількість багажних одиниць в ручній поклажі. Іншими словами, ви можете взяти в салон тільки один будь-який пакет або рюкзак. А значить, всі товари, які ви купили в безмитній крамниці, повинні бути упаковані в одну сумку, інакше перевізник змусить доплатити за зайвий пакет. Ось такі правила.
Звертайте увагу на заборони, що існують в країнах, на територію яких ви летите. Тут теж можуть ховатися неприємні сюрпризи, через які з купленими речами доведеться розпрощатися. Регіональні норми можуть забороняти до переміщення через митний кордон тієї чи іншої країни певні товари.
Їжа в ручній поклажі
Якщо вам належить довгий політ, ви точно задумаєтеся про те, що можна брати в ручну поклажу з їжі. Сухі продукти харчування можна провозити в літаку без проблем, але необхідно вкластися в стандартні вагу і габарити. Тому вафлі, сухофрукти і батончики сміливо беріть з собою, щоб підкріпитися під час польоту. Мед, варення, оливкова олія та інша «рідка» їжа прирівнюються до рідин, тому на них поширюються правила перевезення рідин в ручній поклажі. Ці продукти потрібно помістити в контейнери, об’єм яких не перевищує 100 мл.
Бажаємо гарних подорожей!