Ср. Лют 5th, 2025

Порто Флавія на Сардинії: тунель, висічений у скелі на березі моря

Від TravelMan Лют 1, 2025
Вид зверху на Порто Флавія

Сардинія – острів чудес, особливо коли йдеться про його ландшафтну спадщину. Серед них – Порто Флавія, надзвичайна пам’ятка промислової археології, дивовижним чином вбудована в скелі чарівного узбережжя, звідки відкривається захоплюючий вид на море Масуа та захоплюючу фаральйону ді Пан-ді-Зуккеро, одне з найчарівніших місць Південної Сардинії.

Навіщо побудували Порто Флавія

Порто Флавія – це справжній шедевр інженерної думки, який значно покращив умови праці шахтарів і значно скоротив час і витрати на транспортування руди. До його будівництва мінерали фактично вручну вантажили на невеликі вітрильники, а потім перевозили до порту Карлофорте, звідки відправлялися великі вантажні кораблі, щоб розповсюдити їх по всьому світу.

Справжній шедевр інженерної думки - Порто Флавія

З 1924 року, тобто з моменту відкриття Порту Флавія, ситуація повністю змінилася: мінерали, видобуті з копалень Масуа та прилеглих районів, вузькоколійкою всередині скелі потрапляли до великих силосів на 1000 тонн, а потім системою конвеєрів перевантажувалися безпосередньо в трюми великих кораблів.

Назву порту вибрав інженер Чезаре Вечеллі, проектувальник роботи, який зупинив свій вибір на імені своєї дочки Флавії. Споруда залишалася діючою до шістдесятих років, а потім перетворилася на справжню туристичну атракцію, від якої сьогодні перехоплює подих.

Порто Флавія в наші дні

Поруч з тим, що залишилося від стародавньої шахти, зараз знаходиться пляж Порто-Флавія, оточений великим сосновим лісом. Звідси відкривається чудовий краєвид на синє море узбережжя Іглесіасу та штабелі Цукрової буханки.

У сусідньому містечку Іглезія, крім того, є багато інших пляжів, а також чудові бухти; безумовно, рекомендується здійснити поїздку в Порто-Палья і Небіду, ще один гірничодобувний район, який сьогодні є спадщиною промислової археології Геомінералогічного парку Сардинії, об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

А для всіх любителів піших прогулянок, однак, є гірничий шлях Санта-Барбара, прекрасний шлях вздовж 400 кілометрів, який можна пройти пішки або на гірському велосипеді!

Вид на море з Порто Флавія

Чому варто відвідати Іглесіас?

Назва Іглесіас походить з іспанської мови і означає «церкви»; не дивно, що це місце зі славного минулого, особливо за часів каталонсько-іспанського панування арагонців, було улюбленим центром святкування обрядів Страсного тижня з характерними для іспанської традиції формами і кольорами.

Серед найкрасивіших церков на особливу увагу заслуговують собор Санта-Кьяра, Мадонна делле Граціє, церква Колегіуму і Сан-Франческо, що належать до найбільш значущих готично-каталонських будівель Сардинії.

Ще одна важлива зупинка – руїни Сан-Сальваторе, серед небагатьох хрестоподібних будівель візантійської епохи.

Окрім вищезгаданого шахтарського маршруту Санта-Барбара, ще один досвід, який варто пережити, – це участь у середньовічному історичному параді: він відбувається щороку в серпні серед музикантів, прапороносців та учасників у традиційному одязі, які проходять через історичні райони міста.

Шахти відігравали фундаментальну роль в економіці та багатстві Іглесіаса, тому і сьогодні ця традиція широко відзначається, особливо через його музеї, такі як Музей гірничого мистецтва, розміщений в Інституті Аспроні, та Музей машин.

Бажаючі можуть повністю відкрити для себе, як відбувалася гірничодобувна діяльність, взявши участь в екскурсіях в Монтепоні, Масуа і Порто Флавія; в той же час, ви можете відвідати трикілометровий пляж в Порто Палья, штабелі Масуа і Пан ді Цуккеро, пам’ятник природи висотою 132 метри, а також пляж Порто Флавія і Великий канал Небіди.

Узбережжя - Порто Флавія

Що їсти в Порто-Флавія

Як і на всій Сардинії, в Іглесіасі ви можете насолодитися типовими стравами, простими та смачними водночас. Деякі страви пов’язані з певними святами, інші – з сезонними інгредієнтами, але всіх їх об’єднує давня гастрономічна традиція, що характеризується справжністю сировини, часто нульового кілометра.

Незважаючи на плин часу, любов до кулінарії у сардинців ніколи не зникала, адже вони завжди намагалися передати найбільш значущі рецепти, щоб вони дійшли до наших днів. Ось чому, після відвідування основних визначних пам’яток цього місця, ви повинні насолодитися хоча б однією з наступних страв:

  • кулургіонес, равіолі з начинкою зі свіжого сардинського сиру, шпинату та шафрану;
  • прості і смачні ньоккетті malloreddus, які чудово поєднуються з м’ясними соусами;
  • каша, яка походить від туніського кускусу, виготовляється з нуту, обробленої манної крупи та капусти (або цвітної капусти);
  • пончики, круглі, роздуті та пухкі млинці, обсмажені в олії, а потім обвалені в цукровому піску.

Не забудьте також про безліч чудових вин, адже провінція Карбонія-Іглесіас пропонує дійсно піднесені етикетки. Серед червоних вин – Каннонау, Каріньяно і Моніка, а серед білих – Нурагус, Верментіно і Верначча, кріплене вино, яке чудово підходить для завершення трапези.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *