Ср. Лют 5th, 2025

Кельнський собор: погляд з небес?

Від TravelMan Січ 31, 2025
Кельнський собор

Кельнський собор (Kölner Dom) – вражає уяву. Понад 600 років будувалася ця споруда, щоб викликати благоговіння. Благоговіння перед християнським богом. І перед прусською владою.

Дехто вважає, що близькість залізничного вокзалу робить собор – та й саме місто Кельн – потворним. Проте інші бачать у цьому поєднанні готики й сучасності особливу гармонію, можливо, завдяки своєму першому враженню.

Залізничний вокзал в Кельні

Гуляючи по Кельну, ви будете бачити його знову і знову. Але найкращий вид відкривається з іншого берега Рейну, тому я раджу вам перейти через міст Гогенцоллернбрюкке. Ви не зможете пропустити цей міст, навіть якщо захочете. Він обвішаний замками кохання, приголомшливими 40 000 – і ми припускаємо, що в річці під ним має бути 40 000 крихітних металевих ключів.

Перед Кельнським собором

Дехто каже, що собор був побудований, щоб дати людям відчуття неба. Всередині і зовні все тягне погляд вгору, у найбільш готичний спосіб. На момент завершення будівництва – за кайзера Вільгельма І – він також давав відчуття могутньої Пруссії. За визначенням ЮНЕСКО, це

винятковий витвір людського творчого генія і готичний шедевр.

Кельнський собор – найвідоміша споруда Німеччини. Було б справедливо сказати, що це також одна з найбільш знакових споруд у всій Європі, яку можна миттєво впізнати на листівках крізь час. Рекордів безліч – власне, давайте покінчимо з цим:

  • Третя найвища церква у світі
  • Найвища церква з двома куполами у світі
  • Найбільший церковний фасад у світі
  • Після завершення будівництва в 1880 році це була найвища будівля на планеті (до появи пам’ятника Вашингтону через 4 роки, а потім Ейфелевої вежі через 5 років після цього)
  • Найбільший гойдаючий дзвін у Європі
  • Друга за висотою церква в Європі (цікаво, що найвища – Ульмський собор – також знаходиться в Німеччині)
  • За кількістю людей Кельнський собор поступається лише собору Святого Петра в Римі.
  • Найбільша готична церква в Північній Європі
  • Святиня волхвів – найбільша святиня західного світу

Кельнер-Дом існує вже 800 років, але паломники відвідують його вже понад 1 000 років. Як і церква Урнс Ставе, до побудови масивного собору, який ви бачите сьогодні, тут було дві церкви – найстаріша з 4-го століття, а інша – з 9-го. У наші дні сюди щодня заходять близько 20 000 відвідувачів.

Кельнський собор всередині

Чому ж на континенті, що кишить вражаючими соборами, Кельнер-Дом є таким відомим? На це є багато причин.

1. Будівництво зайняло 632 роки

Навіть зараз собор не будується за один день, тож уявіть собі ситуацію 1248 року, коли будівництво було розпочато. Ні електрики, ні електроінструментів, ні кранів – все це означало підйом масивного каміння вручну – так само, як і піраміди в Гізі. Крім того, будівництво собору – справа не з дешевих. Недостатнє фінансування і брак суспільного інтересу призвели до того, що в 1500-х роках роботи були зупинені, і він залишався незавершеним проектом понад 300 років. Потім, у 1880 році, інтерес до собору відновився, були додані дві вежі, і Кельнер-Дом нарешті був завершений. Якщо не рахувати роботи, які над ним ведуться. Постійно.

2. Кельнер-Дом масивний – і не зовсім рівний

Ось найбільш вражаючі цифри:

  • 144,58 метра в довжину
  • 86,25 метрів завширшки
  • 43,35 метра висота середньої нави (всередині)

Для любителів статистики ще більше цифр тут.

Цікавий факт: можливо, сьогодні вимірювання – не така вже й складна робота, але згадайте 800 років тому, а точніше, весь час, протягом якого тривав будівельний проект. Не дивно, що вежі-близнюки Кельнського собору не є рівними. Північна вежа має висоту 157,18 метрів, а південна – 157,22 метри.

Вежі Кельнського собору

3. Тут поховані три мудреці

Мельхіор, Каспар і Бальтазар знаходяться тут – точніше, їхні кістки – на хорі за головним вівтарем, у позолоченій святині, відомій як Святиня волхвів. За легендою, саме завдяки цим трьом хлопцям і існує собор. У середньовіччі Фрідріх Барбаросса привіз їхні останки з Мілана до Кельна (хоча як вони потрапили з Вифлеєма до Мілана – незрозуміло). «Церква 9-го століття, яка була тут, не була достатньо гарною, щоб вмістити такі важливі реліквії, – думали тодішні отці церкви. «Ми повинні побудувати щось величніше».

4. Високі розкішні вікна

Перед бомбардуванням Кельна комусь вистачило розуму зняти старі вітражі, тож ми можемо бачити їхню пишність і сьогодні. Вітражі різні, від 14-го століття до найновіших, встановлених у 2007 році.

Особливо гарно вони виглядають у сонячну погоду, вся церква практично сяє. На жаль, таке буває не так часто. Як і в Бергені та Манчестері, в Кельні, здається, дощ – це погода за замовчуванням.

Вікна Кельнського собору

5. Гробниці та інші витвори мистецтва

У церкві можна побачити гробниці кількох архієпископів з середньовічних часів. Особливої уваги заслуговує саркофаг архієпископа Геро з 1000-літнім хрестом Геро – повністю з золотого дуба. Скарбниця (Domschatzkammer) з ще більшою кількістю реліквій і творів мистецтва варта того, щоб заплатити невелику плату за вхід. Також не забудьте подивитися вгору (від висоти може запаморочитися голова) і вниз, на мозаїки на підлозі.

Геро-Кройц (Gero-Kreuz)
Геро-Кройц (Gero-Kreuz)

6. Бомбосховище

Ходять чутки, що собор не постраждав під час повітряного нальоту союзників на Кельн. Це не так. Насправді Кельнер-Дом сильно постраждав. В нього влучило щонайменше 14 бомб. Незважаючи на значні пошкодження, він залишився стояти посеред уламків, що залишилися від міста. Диво? Знак згори?

7. Тут дуже темно

Як і багато середньовічних соборів у Франції, Кельнер-Дом побудований з пористого пісковика. Недоліком цього матеріалу є те, що він поглинає бруд і домішки з повітря. Але ті будівельники у 13 столітті не могли передбачити промислову революцію, чи не так?

Перенесемося у 19 століття, коли в моді було опалення вугіллям, що призвело до різкого збільшення вмісту сірки в повітрі. А потім з’явилися парові двигуни. Залізничний вокзал знаходиться зовсім поруч, запам’ятайте – за кілька метрів від собору. Прибиральники тут постійно, і все ж…

А от вигляд Кельнського собору вночі – просто приголомшливий.

Кельнський собор вночі

8. Гойдалка Святого Петра

На пагорбі були дзвони, але я ніколи не чув, як вони дзвонять…

Це неправда. Дзвони є – і вони дзвонять, одинадцять дзвонів. Лідером гурту є Товстий Петро – Діке Піттер на місцевому діалекті Кельш. Він дзвонить лише в особливих випадках: Різдво, Новий рік тощо. Не дивно, адже він величезний. Величезний на 24 тонни. Насправді він є найбільшим дзвоном-гойдалкою в Європі. (Дехто каже, що у світі, але є чутки про 50-тонний дзвін під назвою Vox Patris, який будують у Польщі і відправляють до базиліки Вічного Отця в Трінідаді в Бразилії).

9. Міланська Мадонна

У 1290 році була додана прекрасна дерев’яна статуя Марії з немовлям, відома як Мадонна Майлендер (Міланська Мадонна). Звичайно, вона творить чудеса і приваблює паломників.

Мадонна Майлендер

10. Потребує певного догляду

Здається, будівництво тут триває постійно, як і в інших готичних церквах. Кельнер-Дом – досить складна споруда, для догляду за нею працює 80 осіб. Не лише прибиральники, але й каменярі, покрівельники, малярі, теслі, будівельники, різьбярі по дереву, ковалі, слюсарі, електрики, реставратори скла для 8 000м2 вітражів, археологи (під будівлею ведуться розкопки) тощо – цілі цехи, як це було всі 800 років її існування. Ціна питання: 6 – 7 мільйонів євро на рік.

Але, мабуть, не варто скаржитися на постійний догляд. У Кельні кажуть, що коли собор буде завершено, настане кінець світу.

Практичні поради щодо Кельнер-Дому

Відвідати Кельнер-Дом легко. Він має щедрі години роботи – щодня з 06:00 до 20:00, хоча майте на увазі, що богослужіння мають пріоритет над туристичними відвідинами. Ранок в середині тижня – найкращий час, щоб уникнути натовпу. Це також безкоштовно. Хоча за відвідування Казначейства і підйом на 533 сходинки до Південної вежі доведеться заплатити невелику суму. Актуальна інформація про ціни та багато іншого тут.

Що ще цікавого в місті?

Кельн – дуже богемне місто, і воно може запропонувати набагато більше, ніж Кельнер-Дом. Ось кілька речей, які варто побачити і зробити:

  • відкрийте для себе цікаві музеї (в тому числі музей шоколаду та музей парфумів)
  • завітайте до інших чудових церков
  • дослідити круте вуличне мистецтво в Еренфельді
  • Колонія Клавдія Ара Агріппіненсіум була важливим римським містом; подивіться залишки римських стін, веж і римський музей
  • долучитися до знаменитого карнавалу Фастеловенд (у лютому)
  • насолодитися пивом Kölsch у циліндричних келихах об’ємом 2 дл (набагато елегантніших – і набагато зручніших – ніж 1-літрові пивні штайни, які, здається, переважають у решті Німеччини).
  • погляньте на масивну стіну любовних замків на мосту Гогенцоллернів.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *